Povídání o endometrióze podruhé

23. září 2016 v 12:59 | ra.innie |  ona
Nečekala jsem, že bude mít minulý článek tolik ohlasů. (Pokud jste ho nečetli, prosím vás o jeho přečtení.) Ve chvílích, kdy vznikala jeho slova, jsem seděla s mamkou v obývacím pokoji, na klíně jsem měla otevřený notebook a přemýšlela, jaký článek na téma týdne Ztraceni v pokroku napíšu. Ve své hlavě jsem hledala nejrůznější témata, o kterých by se v souvislosti se Ztraceni v pokroku dalo psát. Ovšem myšlenkami mi plul pouze jeden jediný nápad.


Endometrióza. Sama si jí procházím a znepříjemňuje mi každodenní život, proč o ní tedy nenapsat? Ovšem velkou, tou největší, záludností bylo, jak vám, kteří případně budete článek číst, informaci o této nemoci podat. Říkala jsem si, že o endometrióze moc lidí neví a že si musím v hlavě pořádně srovnat, jak vám článek na ten internet naservírovat. Věděla jsem, že budu muset jít s pravdou ven (o tom, že nemocí sama trpím), když už jsem se tedy rozhodla na toto téma něco napsat.

Některé jste v komentářích pod článkem psaly, že problémy při menstruaci trpíte, ale o endometrióze jste neslyšely. Jsem ráda, že jste se o nemoci dozvěděly díky mě. Na internetu samozřejmě naleznete nějaké články a odkazy. Za vypíchnutí rozhodně stojí tento článek. Autorka popisuje své vlastní zkušenosti s nemocí a její příznaky, které vypozorovala. Dále jsem četla několik článků na zpravodajských serverech a encyklopediích.

Myslím si však, že články na internetu jsou příliš obecné. Příliš obecné informace. Neříkám, že je to tak u všech příspěvků, které jsem četla, ale u mnohých z nich to tak je. Při jejich čtení mi chyběly zkušenosti samotných žen, které touto nemocí trpí. Proto jsem hledala jejich názory a zkušenosti (dá-li se to tak říci) s touto nemocí na internetových diskuzích.

Číst o tom, co za problémy nemocné ženy musejí řešit, je opravdu smutné.

Resekce střev a umělý vývod. Ložiska endometriózy v močovém měchýři. Srůsty v močovém měchýři. Cysty a srůsty po laparoskopii už po dvou měsících. Obtíže se smrkáním a kašláním od toho, jak je bolí podbřišek. Ztížené pohybové schopnosti skrz křeče. Problém najít prášek na bolest, který by zabral. Srostlá děloha s močovým měchýřem. Stenty v močovodu. Oddělení střev od dělohy před umělým oplodněním. Resekce tlustého střeva. Hormonální léčba a s ní spojené problémy. Špinění mimo menstruaci. Bolesti při styku. Problémy se štítnou žlázou. Oslabení imunity. Několika hodinové operace. Problémy spojené s antidepresivy. Ložiska nemoci v dutině břišní. Neschopnost si najít vhodnou práci, kde by bolesti spojené s nemocí respektovali. Hledání práce z domova. Jedna z žen dokonce řešila ložiska endometriózy v hrtanu, že se v noci dusí a nemůže spát. Jiná se přidává, že jí našli ložiska endometriózy v mozku.

A takto bych, dámy a pánové, mohla pokračovat, protože problémů, které vznikají a jsou díky endometrióze, je neskutečně mnoho. Co si budeme nalhávat, nemoc opravdu velmi zasahuje do každodenních životů.

Nejvíce ze všeho mě na diskuzích ovšem zarazila jedna věc. Slečny a ženy píší, že nenachází pochopení ve své rodině a ve svém okolí. Popisují, jak jejich bolesti nikdo nechápe a že jejich bolesti berou na lehkou váhu. Od okolí se dozvídají, že bolesti nejsou nic hrozného, že je má přece každá a že je to normální.

Slova padla také na hledání partnerů. Ovšem myslím si, že tohle téma by vydalo na samostatný článek. Nikdo by přece nechtěl za partnerku ženu, která každý den skučí bolestí, která není schopna chodit do práce a která vám nedá děti, protože je díky endometrióze neplodná. Že? Možná se o tom někdy v budoucnu rozepíši.

Na závěr bych přidala ještě velmi zajímavé video, které bych s vámi ráda sdílela. Jedná se o pořad Reflex na slovenské televizi Markíza. V úvodu moderátorka upozorňuje, že zpozornět by měly zejména ženy, které trápí ukrutné bolesti v podbřišku. V reportáži je endometrióza přirovnávána dokonce k rakovině.

Odkaz na video najdete zde.
 

5 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Baryn | Web | 23. září 2016 v 17:34 | Reagovat

Tedy. Přečetla jsem si teď i předchozí článek a to jedním dechem ... Vážně mě to překvapilo, nikdy jsem o tom neslyšela, a jestli slyšela, tak úspěšně vypustila z mysli. Moc mě mrzí, že si tímhle vším procházíš, a děkuji, žes mě - a mnohé další - informovala. Já nikdy díky bohu bolesti neměla, a to téměř žádné. Nechápala jsem, proč se spolužačky vždycky omlouvají z tělocviku, že je to hrozně bolí, když mě nikdy nic nebolelo ... postupem času jsem pochopila, že je to individuální a u někoho to může být vážně utrpení, ale hledat vtom ještě nemoc, to by mě nenapadlo. A myslím, že protože tohle nenapadne hodně lidí, tak málokdo nabídne ženám, které trpí, nějakou útěchu, protože si řeknou "trocha bolesti je normální". Je mi to šíleně líto.

2 ra.innie | E-mail | Web | 24. září 2016 v 20:34 | Reagovat

[1]: No vidíš, já celý život naopak nechápala ty, které žádné problémy při menses nemají. Vždy jsem si říkala, co bych já za to dala a proč jsem to zrovna já, kdo musí tak trpět. Individuální to rozhodně je, to máš pravdu. Na každou ženské dny působí jinak, to rozhodně. Každopádně celý život jsem si přála být mezi těmi šťastnějšími. Mnoho lidí určitě ženám pomocnou ruku nenabídne, mnohdy je to právě naopak. Viz například paní ve videu, na které odkazuji. Děkuji za reakci a za přečtení článků.

3 Switch | E-mail | Web | 24. září 2016 v 21:10 | Reagovat

Jakožto hypochondr jsem ty články asi neměla číst :/ Nikdy jsem o té nemoci neslyšela, a slova "našli jí ložiska endometriózy v mozku" se mi vpálila do paměti... jen tak na to nezapomenu. Problém je ale vážně s tou mojí lehčí hypochondrií... teď nwm, jestli nemám někam dojít protože pár příznaků jsem si zkrátka našla a teď na sobě budu paranoidně pozorovat vše.

4 ra.innie | E-mail | Web | 28. září 2016 v 17:58 | Reagovat

[3]: Ložiska v mozku jsou jednou z těch méně pravděpodobnějších projevů nemoci. Během doby, co se o nemoc zajímám, jsem četla pouze o jednom případu. Obecně se ložiska endometriózy nemohou objevit pouze na slezině a na srdci (tedy, co vím), jinak se mohou nalézat takřka všude v ženském těle. K otázce, zda by sis měla někam zajít - myslím, že preventivní prohlídky u lékaře by měla pravidelně absolvovat každá žena, které není jedno, co se s jejím tělem děje.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama